پرشيا بوک
پنجشنبه 03 اسفند 1402
پيغام مدير :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامی ، خوش آمديد به سايت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سايت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياری کنيد.

به بزرگترين مرجع دانلود کتاب، سايت پرشيا بوک خوش آمديد...

بازديد : 518
نويسنده : Admin

توضيحات :

 

گنجايش مغز ما چه قدر است؟

به خاطر سپردن تعداد زيادي شماره تلفن كار دشواري است، اما پژوهشگران معتقدند برخلاف تصور عموم، گنجايش مغز ما براي ذخيره اطلاعات بي‌انتهاست و ميتوان طي پنجاه سال حدود 9 ميليون شماره را حفظ كرد .

 

 

به خاطر سپردن شماره‌هاي 11 رقمي تلفن‌هاي همراه براي اغلب ما كار بسيار دشواري است. در حالي كه چائولو اهل چين،‌ يكي از ركوردشكناني كه حافظه بي‌نظيري دارد و هنوز هم كسي نتوانسته ركوردش را بشكند، در سال 2005/ 1384 توانست 67،890 رقم اعشار عدد پي را از حفظ بنويسد. اما در مقايسه با ظرفيت واقعي مغز،‌ چه مي‌توان در اين باره گفت؟

 

برای خواندن مطلب به ادامه مطلب مراجعه کنيد......


در حقيقت، بر اساس گزارش نيوساينتيست،‌ توانايي مغز ما براي كسب اطلاعات بي‌انتهاست. توماس لندور در سال 1986 / 1365 مطالعه گسترده‌اي را با استفاده از عكس‌ها و متن‌ها انجام داد تا ببيند كه افراد تا چه ميزان مي‌توانند در ذهن خود اطلاعات را ذخيره نمايند . وي بر اساس نتايجي كه به دست آورد چنين تخمين زد كه هر فرد بزرگسالي به طور متوسط در طول مدت عمر خود معادل 125 مگابايت اطلاعات را در ذهن خود ذخيره مي‌كند، يعني معادل 100 كتاب با حجم كتاب موبي‌ديك .

 

البته به خاطر سپردن تعداد زيادي رقم با ترتيب درست خيلي مشكل‌تر از به خاطر سپردن اطلاعات مربوط به يك متن يا عكس است. بنابراين براي اين كه بتوانيم به طور دقيق بگوييم كه ظرفيت يك حافظه چه قدر است، شايد بهتر باشد كه به سراغ تكنيك‌هايي برويم كه قهرمانان حافظه دنيا ز آن‌ها استفاده مي‌نمايند .

 

اغلب آن‌ها از يك روش به خاطرسپاري استفاده مي‌كنند. آن‌ها قبل از اين كه شروع به حفظ كردن يك عدد بنمايند، يك شي يا فرد را به هر عدد چهار رقمي از 0000 تا 9999 مرتبط مي‌سازند. بنابراين، ارقام اعشاري عدد پي، به يك سري از اين افراد يا اشيا ترجمه مي‌شود و فردي كه اين ارقام را به حافظه مي‌سپارد از اين سري افراد و اشيا در ذهن خود يك داستان مي‌سازد. در نتيجه مجموعه ارقام جذاب‌تر مي‌شوند و ذهن از عهده به خاطر سپاري آن‌ها برمي‌آيد .

 

براي حفظ كردن 40،000 رقم در حدود 1000 ساعت زمان مي‌برد. بنابراين، مهم نيست كه ميزان حافظه يك نفر چه قدر باشد. اگر يك نفر در بيست سالگي شروع به حفظ كردن ارقام به اين روش نمايد و روزي 12 ساعت وقت صرف آن كند،‌ در تولد هفتاد سالگي‌اش حدود 8،760،000 رقم را به ترتيب از حفظ خواهد بود .

 

منبع: خبر آنلاين


:: موضوعات مرتبط: درسی , پیش دانشگاهی+کنکوری ها ,
:: برچسب‌ها: گنجايش مغز ما چه قدر است؟ , مغز , گنجایش مغز ,مطالب مرتبط با اين پستمي توانيد ديدگاه خود را بنويسيد

نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
کد امنیتی :
کد امنیتی
رفرش